Reklama

Ponad epokami

Ponad epokami

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Chór w I części Dziadów daje Guślarzowi osobliwą radę: Szukaj umarłych pośród nas żywych. Podążenie za tą wskazówką w interpretacji tekstów romantycznych okazuje się dziś znacznie bardziej owocne niż droga odwrotna - próby obdarzania życiem martwych symboli.
P

Podobnie jak podczas omawianego tu wcześniej festiwalu baz@rt, także i w ramach Re_wizji studenci i absolwenci wydziału reżyserii sami wybierali teksty, nad którymi zamierzali pracować, co zapewne przesądziło o ich bardzo osobistym stosunku do sztuk i ich autorów. Uderzającą cechą festiwalowych przedstawień była bowiem śmiałość, z jaką ich twórcy, nie zatrzymując się na rafach języka i historycznego tła, docierali do sedna utworów.

Szczególna wrażliwość i kontekst działalności romantycznych dramatopisarzy przesądza zarazem o uniwersalności, jak i daleko idącej subiektywizacji ich dzieł. Oba te aspekty zostały wydobyte przez młodych reżyserów.

Paweł Passini w bardzo skondensowanej formie przedstawił część pierwszą “Nie-Boskiej komedii" Krasińskiego jako duszny dramat rodzinny, psychiatryczną wiwisekcję, a zarazem dyskurs filozoficzny bliski “...

6315

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]