Reklama

Pomyślane w ławce

Pomyślane w ławce

07.06.2011
Czyta się kilka minut
Dwa Kościoły. Jeden mówi tak (mniejsza o to, czyje konkretnie słowa cytuję): "To my dysponujemy słowem Bożym, a nie świat.
T

To my mamy światu coś do powiedzenia. Idąc za Chrystusem, wiemy, dokąd idziemy, i nie ma powodu, żeby pytać o drogę tych, co nie wiedzą". Drugi twierdzi coś przeciwnego: "Dopiero gdy staniemy się biedni, gdy nasza wiara i jej pewniki będą tak małe i niewidoczne jak ziarnko gorczycy, będziemy mogli spełniać wielkie dzieła Boże". Innymi słowy: dopóki nie wyrzekniemy się spojrzenia "z góry", pewności "posiadaczy prawdy", nie będziemy mogli spotkać się z tymi, którzy są razem z nami w drodze.

Pierwszy Kościół chce przede wszystkim głosić, nie słuchać; zżyma się na słowo "dialog", uważając, że służy ono głównie do wymuszania na chrześcijanach kolejnych ustępstw. Drugi Kościół z dialogu uczynił centralny punkt swego nauczania. "Inaczej wierzący", "poganin", "ateista" nie jest dla niego jedynie "obiektem misji", któremu wiarę należy po prostu "przekazywać", lecz...

3693

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]