Reklama

Pomostówki, czyli katalog przewin

Pomostówki, czyli katalog przewin

10.11.2008
Czyta się kilka minut
Napięcia towarzyszące uchwalaniu ustawy o emeryturach pomostowych po raz kolejny odsłaniają słabość rodzimej polityki - to swoiste pars pro toto niemożności w załatwianiu spraw dla nas ważnych i - co paradoksalne - przez wszystkie strony sporu deklarowanych jako ważne. Niestety, na tych deklaracjach zazwyczaj się kończy.
Z

Z tezą, że prawo do przechodzenia na wcześniejsze emerytury nie może w Polsce przysługiwać tak dużej jak dotychczas liczbie osób, zgadzają się niemal wszyscy. I, co istotne, dostrzegane są nie tylko argumenty ekonomiczne, ale też społeczne, psychologiczne oraz polityczne. Co z tego jednak, skoro do uchwalenia ustawy prawdopodobnie nie dojdzie. Dlaczego?

Katalog przewin jest długi, ale da się je sprowadzić do kilku podstawowych. Po pierwsze, jest to polityczne tchórzostwo, które rodzi najczęstszy dla ostatnich 20 lat typ grzechu: zaniechanie. Po co bowiem rozwiązywać (lub choćby próbować to robić) sprawy ważne, skoro można wszystko stracić - o czym tak boleśnie przekonał się AWS? Po drugie - partyjniactwo, czyli dbanie o interes swojej partii (i jej wyznawców), a nie o interes nas wszystkich. Skoro Związek Nauczycielstwa Polskiego to "krewny" SLD, a np....

3109

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]