Reklama

Polski styl międzynarodowy

Polski styl międzynarodowy

30.09.2008
Czyta się kilka minut
W promocji kultury polskiej polityki jest i za dużo, i za mało: za dużo, bo politycy podporządkowują ją wygodnym dla siebie rocznicom, za mało, bo nadal wydaje im się ona czymś niekoniecznym.
W

Warto się zastanowić, jakim elementom kultury polskiej udało się ostatnio przebić za granicą. Można by przy tym zastosować dwie kategorie: wydarzenia i procesu. W pierwszej najgłośniej chyba było o Złotym Lwie weneckiego Biennale Architektury - imprezy o nieporównywalnej skali, która w tej dziedzinie od 1978 r. nie musi obawiać się konkurencji: architektoniczne Grand Prix przyznano w tej edycji pawilonowi polskiemu i ekspozycji "Hotel Polonia. Budynków życie po życiu". Wiele mówi się również o trzeciej nagrodzie dla pawilonu polskiego na EXPO 2008 w Saragossie. W kategorii "wydarzenia" mieszczą się również międzynarodowe sukcesy pojedynczych dzieł polskich artystów, by wymienić tylko nowojorskie spektakle "Makbeta" z Teatru Rozmaitości w reżyserii Grzegorza Jarzyny, oscarową nominację dla "Katynia" Andrzeja Wajdy czy reżyserskiego Srebrnego Lamparta z Locarno dla Małgorzaty...

14395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]