Reklama

Ładowanie...

Polski Ład: nieważne jak, byle już

Polski Ład: nieważne jak, byle już

25.10.2021
Czyta się kilka minut
P

Pakiet podatkowy Polskiego Ładu, którym w ostatnim tygodniu października zajmuje się Senat, jest kwintesencją ustawodawczej działalności PiS-u. Od pierwszego czytania liczącego ponad 700 stron dokumentu do jego uchwalenia przez Sejm minęło raptem dziesięć dni roboczych. Sejmowe Biuro Legislacyjne zastrzegło, że nie bierze za projekt żadnej odpowiedzialności, bo „nie miało możliwości pełnej analizy, zaś pobieżna wskazuje na liczne błędy”.

Senaccy eksperci, mający nieco więcej czasu, wychwycili aż trzynaście rozwiązań niezgodnych z Konstytucją (tzw. ulga dla klasy średniej narusza zasadę równości podatkowej, a likwidacja możliwości wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi łamie zasadę otaczania opieką rodzin niepełnych), do tego jedno sprzeczne z unijnym prawem oraz szereg pułapek, których efektem będą przepisy niejasne, trudne do zrozumienia i interpretacji. A to zaowocuje bólem głowy księgowych i licznymi sporami między podatnikami a administracją skarbową.

W zamówionej dla Senatu ekspertyzie dr. Jarosława Nenemana z UŁ czytamy, że „Polski Ład to projekt przede wszystkim polityczny, stanowiący kolejny przykład na propagandową funkcję podatków”. Według ekonomisty autorzy projektu nie rozumieją nie tylko samych przepisów, ale także ich konsekwencji. „Będzie jeszcze większy chaos i niesprawiedliwość podatkowa” – to z kolei opinia, jaką senatorzy usłyszeli od szefa Krajowej Rady Doradców Podatkowych, prof. Adama Mariańskiego. Stąd dziesiątki poprawek, które Izba Wyższa składa do ustawy, w tym propozycja długiego – rocznego lub nawet trzyletniego – vacatio legis, w trakcie którego można byłoby projekt poprawić lub wręcz napisać od nowa. Na to jednak nie pójdzie obóz władzy, zdeterminowany, by przepisy obowiązywały już od stycznia. „Polski Ład sprawdzi się tylko wtedy, gdy będzie realizowany” – mówił ostatnio Jarosław Kaczyński. Prezes PiS-u wciąż widać liczy na to, że Polski Ład da rządzącym sondażowe odbicie i szansę na trzecią kadencję. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka polityczna Radia Tok FM, prowadzi program „Wywiad polityczny". Wcześniej przez kilkanaście lat związana z TVP. Była reporterką sejmową i publicystką, relacjonowała wszystkie...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]