Reklama

Polityka plus VAT

Polityka plus VAT

14.08.2017
Czyta się kilka minut
PiS-owska próba ukrócenia patologii, jakimi obrosła ustawa o VAT, zasługuje na uznanie. Szkoda tylko, że odbywa się w atmosferze jarmarku politycznego.
Konferencja „Dochody i zwroty VAT w latach 2007–2017”. Warszawa, sierpień 2017 r. RADEK PIETRUSZKA / PAP
R

Rząd przypomina przedsiębiorcom ­słowa Benjamina Franklina, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Sam powinien pamiętać o równie znanej maksymie Paracelsusa, że trucizną jest dawka, nie substancja. Tymczasem…

W ubiegłym roku budżet uzyskał z podatku VAT 126,6 mld zł, czyli aż 40,3 proc. wszystkich wpływów. Samo uszczelnienie poboru podatków – jak zapowiada wicepremier Mateusz Morawiecki – przyniesie budżetowi dodatkowe 15–20 mld zł ponad to, czym zaowocuje sam wzrost gospodarczy. Polityczny kontekst tych informacji jest aż nadto czytelny: program 500+ nie jest rozdawnictwem majątku, który nie istnieje. Dobrodziej po prostu nie daje się już okradać.

Tzw. luka w ściągalności VAT, czyli w uproszczeniu różnica między podatkiem należnym a zapłaconym, rzeczywiście rosła w Polsce nieprzerwanie od 2008 r., z początkowych 10 mld zł do 40 mld w roku ubiegłym. Do tego...

2826

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Taaaa...Wszystko pięknie ładnie, tylko w kieszeni podatnika jakby coraz mniej zasobów, mimo podwyżki najniższej krajowej...No chyba,że się jest beneficjentem przeróżnych benefitów typu 500 plus, wtedy może mniej się odczuwa mrówczą pracę poborców podatkowych ;-)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]