Reklama

Delegacja po emocje

30.07.2016
Czyta się kilka minut
Debata, która niedawno miała miejsce w Izraelu, stawia pod znakiem zapytania program i cel szkolnych wyjazdów śladami Holokaustu.
Obchody 65. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Treblinka, 14 kwietnia 2008 r. Fot. Adam Chełstowski / FORUM
W

W jedenastej minucie filmu młodziutka brunetka poprawia włosy i uśmiecha się do kamery telefonu. Opowiada: „Byliśmy dziś na cmentarzu i rozmawialiśmy o Korczaku. Poczułam, że jesteśmy już w Polsce, ale jeszcze nie tak, żebym się miała rozpłakać. Jutro już na pewno będzie ciężko”. W kolejnych ujęciach, nagranych „jutro” i „pojutrze”, jej uśmiech rzednie. W Łodzi, na stacji Radegast, skąd odchodziły transporty do obozów, nauczycielka tłoczy uczniów w wagonie i zamyka drzwi. W Auschwitz przewodniczka rozdziela grupę: chłopcy na prawo, dziewczęta na lewo. Mają sobie wyobrazić, jak to wtedy było.
Nauczyciel: „Chcę, żebyście zaczęli to czuć. To nie zabawa”. Uczennica: „Ludzie oczekują, że będę tu smutna i będę płakała, ale to nie takie proste”. Uczeń: „Najsmutniejsze w całym pobycie w Polsce jest to, że nie czuję tego smutku, który mam czuć”.
Przesunięta granica...

5155

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]