Reklama

Polityczne zaangażowanie mass mediów

Polityczne zaangażowanie mass mediów

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Tak jak trudno jest oczekiwać całkowitej bezstronności od zwyczajnego człowieka, podobnie nierozsądne byłoby oczekiwanie jej od dziennikarza. Jednak od dziennikarzy oczekujemy co najmniej tego, by informowali. Odróżnienie, i to możliwie wyraziste, informacji od komentarza należy do elementarnych zasad tego zawodu. Zasady te wszelako są nagminnie łamane, czasem przypadkowo i bezwiednie, częściej celowo i świadomie. W Polsce, zresztą nie tylko w Polsce, dziennikarze (nie mówię tu o publicystach, którzy mają święte prawo, wręcz zadanie mieć stanowczą opinię) w ostatnich latach angażują się bezpośrednio w walkę polityczną.
Z

Zawsze istniały gazety o nieco bardziej prawicowej lub lewicowej tendencji (nie mówię tu o z reguły beznadziejnie nudnych gazetach partyjnych), jednak przyzwoitość zawodowa nakazywała im uczciwe informowanie. Podobnie jest w przypadku telewizji i radia. Od pewnego jednak czasu możemy dostrzec tendencję do manipulowania faktami. Najprostsza metoda to kolejność podawania informacji. Wiadomo z badań socjologicznych, że widz wytrzymuje w spokoju pierwsze 10-12 minut wiadomości, potem idzie zrobić herbatę albo kanapkę. Wiadomo również, że pierwsze trzy strony gazety codziennej są najbardziej czytane. Można więc być pozornie uczciwym i podać wiadomość później lub dalej, a znacznie mniej osób się nią zainteresuje.

W porównaniu z takim zabiegiem znacznie gorsza jest jednak zwyczajna stronniczość. Istnieje wiele informacji, co do których normalny czytelnik lub widz...

3464

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]