Ten jest z ojczyzny mojej | Polacy z pomocą Żydom 1939-1944

Sądzę, że w sprawie tak ważnej i bardzo jeszcze żywej, jak współdziałanie Polaków z Żydami podczas okupacji, mamy moralny obowiązek dać możliwie najpełniejsze świadectwo prawdzie.

Reklama

Ten jest z ojczyzny mojej | Polacy z pomocą Żydom 1939-1944

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Sądzę, że w sprawie tak ważnej i bardzo jeszcze żywej, jak współdziałanie Polaków z Żydami podczas okupacji, mamy moralny obowiązek dać możliwie najpełniejsze świadectwo prawdzie.
"TP" nr 12/1963
T

Tekst Władysława Bartoszewskiego i towarzyszący mu wiersz Antoniego Słonimskiego ukazały się w "TP" nr 12/63. W następnych latach autor wraz z Zofią Lewinówną, polonistką i edytorką, gromadzili i opracowywali relacje, które po czterech latach ukazały się nakładem wydawnictwa Znak w książce "Ten jest z ojczyzny mojej". Książka wywołała ogromny rezonans; jak pisał w recenzji na łamach "Kultury" Józef Czapski, "jest naszym obowiązkiem - każdego Polaka i każdego Żyda - tę książkę nie tylko posiadać, ale przeczytać od początku do końca i szerzyć". Drugie wydanie, mimo trudności wywołanych przez antysemicką i antyizraelską politykę władz PRL, ukazało się w 1969 r., poszerzone m.in. o relacje emigrantów.Antoni Słonimski
Ten jest z ojczyzny mojej

Ten, co o własnym kraju zapomina

Na wieść, jak krwią opływa naród czeski,

Bratem...

9979

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]