Reklama

Polacy w Berlinie

Polacy w Berlinie

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Kowalski, Cybulski, Kaczmarek... Polskie nazwiska wypełniają całe strony książki telefonicznej. Rysownik Chodowiecki, śpiewak Kiepura, aktorka Pola Negri, pisarz Gombrowicz: to świadkowie polskiego wkładu w życie duchowe i kulturalne Berlina.
P

Prawie trzystuletnia historia obecności Polaków w niemieckiej stolicy: to temat największej jak dotąd wystawy "My, Berlińczycy", zorganizowanej przez polskie Centrum Badań Historycznych PAN, placówkę istniejącą w Berlinie od 2006 r. Od tego czwartku, 19 marca, można oglądać ją w dwóch atrakcyjnych miejscach w centrum metropolii: w Ephraimpalais oraz w Märkisches Museum. Na ekspozycji, która otwarta będzie do czerwca, zgromadzono około sześciuset eksponatów, obrazujących różne aspekty polskiej imigracji do Berlina. Równocześnie, na osobnej prezentacji, pokazywana jest współczesna sztuka polska.

Polacy, w liczbie około stu tysięcy, tworzą dziś największą grupę migrantów w Berlinie. To zresztą nic nowego: tyle samo - albo może nawet więcej - żyło ich tutaj już pod koniec XIX stulecia. Berlińscy Polacy należeli wówczas do wszystkich warstw społecznych: od...

2107

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]