Pokusa prostoty

„Nie wiem czym jest piękno, ale jestem jego entuzjastą – dlatego właśnie zajmuje się matematyką” – powiedział Gregroy Chaitin.

20.05.2016

Czyta się kilka minut

Wykład: Gregory Chaitin / Fot. Kamila Zarembska
Wykład: Gregory Chaitin / Fot. Kamila Zarembska

W tym roku na Copernicus Festival często powraca nazwisko Leibniza – niemiecki filozof jest istotnym punktem odniesienia szczególnie dla dyskusji o istocie piękna, ale i filozoficznych aspektach matematyki. Leibniz uważał, że świat jest czymś bardzo złożonym, ale pojmowalnym przez ludzki umysł – jego przekonanie bazuje na założeniu, że rzeczywistość działa wedle kilku prostych zasad. Zdaniem Gregory’ego Chaitina jest to jedna z definicji piękna w nauce i filozofii.

W czwartkowy wieczór amerykański matematyk wygłosi wykład zatytułowany „Beauty in physics, mathematics and biology”, w którym z dużą swadą starał się pokazać, na czym jego zdaniem polega piękno w naukach ścisłych i przyrodniczych. „Teoria jest piękna wtedy, gdy w prosty sposób tłumaczy skomplikowane rzeczy” – powiedział.

Istnieje żart, który mówi, że w pracach z zaawansowanej matematyki cyfry pojawiają się wyłącznie w celu numerowania stron. Gdy dochodzimy do takiego poziomu, matematyka przestaje przypominać to, co wszyscy pamiętamy ze szkoły, a zaczyna przybliżać się do filozofii i sztuki. Nie inaczej jest w przypadku działalności Chaitina, który uważa, że rozstrzygnięcie wielu fundamentalnych kwestii zasadza się przede wszystkim na wyborach estetycznych. Stąd wielkie marzenie o dążeniu do maksymalnej prostoty wszelkich wyjaśnień, któremu od wieków patronuje właśnie Leibniz. Jeśli, podobnie jak on, złożymy, że świat jest sensowną i logiczną strukturą, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby próbować poszukiwać reguł najprostszych i najbardziej podstawowych. Czy faktycznie da się ją odnaleźć? Odpowiedź na to pytanie wydaje się mniej istotne niż samo poszukiwanie. Projekt ten nie ogranicza się jedynie do matematyki – można go rozszerzyć także na fizykę czy nauki przyrodnicze. Istnieje na przykład dyscyplina zwana metabiologią, która próbuje analogicznej rzeczy w świecie przyrody.

To bardzo kusząca obietnica – tylko czy uda się ją kiedyś zrealizować?


CZYTAJ WSZYSTKIE RELCAJE Z COPERNICUS FESTIVAL >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.