Reklama

Pokonać przekleństwo

Pokonać przekleństwo

03.04.2006
Czyta się kilka minut
"Tarnation, zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu Era Nowe Horyzonty, to skrajny przypadek filmu jako narzędzia autoterapii. Sprawia wrażenie wydartego z samych trzewi.
Nastoletni Jonathan Caouette
D

Dla widza może być bolesnym, ale i oczyszczającym spotkaniem z własnymi traumami, a przy tym - gorącym, pełnym ekspresji kinem.

Klątwa i azyl

W jednej z końcowych scen Jonathan, twórca i bohater filmu, wraca po latach do rodzinnego domu w Teksasie. Między zwałami śmieci, zrujnowanymi sprzętami i rodzinnymi pamiątkami snuje się sędziwy dziadek i matka-schizofreniczka. Nietrudno skojarzyć, że ten rozsypujący się dom to metafora rodziny.

Dynamiczny dokument Caouette'a nie ma w sobie nic z łagodnej nostalgii. Wykorzystanie archiwalnych filmów rodzinnych nie przynosi sentymentalnego efektu, jak to było choćby w pamiętnym serialu "Cudowne lata". Jonathan prześwietla swoją historię, a także historię rodziców i dziadków, by dowiedzieć się czegoś o tym, kim jest dzisiaj, dlaczego tak, a nie inaczej ułożyło się jego...

6680

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]