Reklama

Pokój brata

Pokój brata

31.12.2012
Czyta się kilka minut
Sto lat temu urodził się brat Roger, założyciel wspólnoty z Taizé
Fot. Miguel Riopa / AFP / EAST NEWS
B

Brat Roger, twórca i wieloletni przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, nie żyje od siedmiu lat. Podczas wieczornej modlitwy 90-letniego wówczas zakonnika zasztyletowała chora psychicznie Rumunka. Ale sama wspólnota ma się wciąż dobrze i kultywuje ideały głoszone przez swojego twórcę. Pokój brata Rogera zachował się w niezmienionym kształcie.

KSIĄŻKA

Jest bardzo jasny. Duże okna wychodzą na dwie strony świata – północ i południe. Z jednej strony roztacza się piękny widok na burgundzkie wzgórza i pola, z drugiej można podglądać dziedziniec wspólnoty. Pokój nie jest zbyt duży, choć podobno zdarzało się, że stawiało się w nim na naradę kilkudziesięciu braci. W centralnym miejscu stoją stół i łóżko. Obok jeszcze szafa, stara skrzynia, jakaś półka... Wszystko z drewna. Żadnego przepychu, nadmiaru – prostota i spokój. I jeszcze kominek. Brat Roger bardzo lubił...

6642

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]