Reklama

Pokochać mariawitów

Pokochać mariawitów

22.05.2006
Czyta się kilka minut
5 kwietnia 1906 roku papież Pius X wydał encyklikę ,,Tribus circiter, która ostatecznie przypieczętowała kasację Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów i utrzymała w mocy poprzednie decyzje o odsunięciu Marii Franciszki Kozłowskiej, zwanej Mateczką, od kierownictwa duchowego kapłanów i sióstr. Ogłoszenie encykliki 30 grudnia tegoż roku jest uznawane za całkowite wykluczenie mariawitów z Kościoła rzymskokatolickiego i stanowi datę powstania nowego Kościoła.
D

Dla uczczenia setnej rocznicy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce w mariawickiej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu odbyło się 13 maja br. sympozjum ekumeniczne. Wzięli w nim udział - poza chorym ks. prof. M. Pawłem Rudnickim, mariawitą - wszyscy członkowie działającej od 1997 r. Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów. ,,Jest to rocznica smutna i bolesna dla mariawitów. Jest ona bolesna także dla Kościoła Rzymskokatolickiego - Matki, która 100 lat temu utraciła część swoich dzieci, pragnących często szczerze oczyszczenia jej oblicza" - powiedział współprzewodniczący gremium ze strony katolickiej, bp Bronisław Dembowski. Dzięki życzliwości m.in. kard. Josepha Ratzingera komisja zdobyła z archiwum Kongregacji Nauki Wiary dokumenty, które pozwolą dokładnie wyjaśnić, dlaczego doszło do...

6743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]