Reklama

Poharatany papież

Poharatany papież

08.01.2017
Czyta się kilka minut
O serialu „Młody papież” Paola Sorrentino pisali już wszyscy. Napiszę więc jeszcze i ja, bo nie przeczytałem nic z tego, co popełnili mądrzejsi ode mnie koleżanki i koledzy.
N

Nie chciałem psuć sobie świeżości sądu, gdy przyjdzie decydować: obrazoburcze to czy nie? Hipsterskie w formie, ale czy wzdęte od sensów i znaczeń? Dzieło czy chała? Wszystkim, którzy są jeszcze przed obejrzeniem serii – serdecznie doradzam pójście moim śladem. Recenzenci temu obrazowi mogą wyłącznie zaszkodzić, każdy powinien zmierzyć się z nim sam.
Sorrentino zrobił film (bo to jest bardzo długi metraż, poszatkowanie go na odcinki to formalne przebranie) nie z tych, które będą się podobać subtelnym intelektualistom, ale też z automatu odepchną miłośników papki. Tu podział idzie jakoś inaczej: równie dobrze wyobrażam sobie i jednych, i drugich, jak pieją z zachwytu albo w połowie pierwszego odcinka idą spać. Żeby zbadać, gdzie przebiega granica, która dzieli nas (fanów) tego serialu od tych, którzy się weń nie wkręcili, trzeba jednak opowiedzieć, o czym on w ogóle jest. Jeszcze...

6960

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Panie Szymonie. Nie znam filmu, ale z tych ułomków, które wyszły spod Pańskiego pióra, klecę znaną mi dobrze całość. Tylko, że KK zastąpiła prowincjonalna, małomiasteczkowa parafia, w której psychopatyczny proboszcz, otoczony infantylnymi bądź rozwiązłymi wikarymi, usiłuje zniszczyć lub podporządkować sobie tych wiernych, którzy budzą jego zawiść, ranią pychę...To codzienność w mojej parafii. Ustawiczne zgorszenia, próby manipulacji, nadużywanie władzy, stosowanie metod SB [oglądanie wiernych dzięki kamerom i komentowanie ich zachowania, czytanie prywatnych listów] Jak Pan myśli, kto opuścił Kościół? Mnóstwo osób, na co wskazują statystyki. Ja trwam, choć bywam workiem treningowym przewielebnego. Trwam.Może kiedyś napiszę pamiętniki, które się znajdą na indeksie ksiąg zakazanych... Tu jest tak źle, że miały miejsce przypadki opętania wśród wiernych. Owczarnia jest zagrożona, bo pasterze realizują własne chore ambicje. Co tam Sorrentino!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]