Reklama

Poeta i polityka

Poeta i polityka

28.04.2010
Czyta się kilka minut
1 Jarosław Marek Rymkiewicz jest wybitnym poetą. Nie tak wielkim jak Czesław Miłosz czy Zbigniew Herbert, ale mocno i trwale obecnym w poezji ostatniego półwiecza.
J

Jak dobrze wiedzą jego wierni czytelnicy, centralnym nurtem twórczości JMR jest poezja metafizyczno-egzystencjalna, poezja istnienia i nieistnienia, poezja śmierci. Ale: jest on także autorem kilku wielkich wierszy politycznych, pochodzących z tomu "Ulica Mandelsztama", wydanego po raz pierwszy (poza zasięgiem cenzury) w roku 1983. Nie zapomnę nigdy tytułowego wiersza, przypominającego los wielkiego rosyjskiego poety; nie zapomnę odpowiedzi na pytanie "A gdzie jest ta ulica" - "Tam gdzie z Bogiem pod rękę co dzień spaceruje / Kufajkę ma przegniłą i w szwach mu się pruje // Za nim enkawudzista idzie w sztok pijany/ A Bóg z Schubertem grają na dwa fortepiany".

Nie zapomnę też innego wspaniałego wiersza, napisanego we wrześniu 1982, odtwarzającego nastrój pierwszego poranka stanu wojennego: "Kiedy się obudziłem, Polski już nie było. / Na skwerze przed Teatrem,...

4015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]