Reklama

Podróż na Czarne Wyspy

Podróż na Czarne Wyspy

12.08.2008
Czyta się kilka minut
Michael Moran: ZA MORZEM KORALOWYM - to był ostatni, niezrealizowany projekt Ryszarda Kapuścińskiego: wyprawa na Wyspy Trobrianda śladem wielkiego antropologa Bronisława Malinowskiego, którego autor "Cesarza" uważał za współtwórcę nowoczesnego reportażu. Australijczyk Michael Moran również zafascynowany jest Malinowskim, przede wszystkim zaś interesuje go konfrontacja europejskich wyobrażeń na temat świata Czarnych Wysp, nazwanych tak kiedyś od koloru skóry ich mieszkańców, ze współczesnymi realiami.
N

Nowa Gwinea dzieli się dziś na część zachodnią, dawną kolonię holenderską, wcieloną do Indonezji, i wschodnią, która wraz z przyległymi wyspami jest od 1975 roku niepodległym państwem. Papua-Nowa Gwinea powstała z połączenia dwóch terytoriów. Północ, obejmująca też Archipelag Bismarcka oraz północne Wyspy Salomona, podporządkowana została w 1884 r. Cesarstwu Niemieckiemu, by podczas I wojny przejść pod administrację australijską. Południe, w tym Trobriandy, od końca XIX wieku należało do imperium brytyjskiego, a ściślej - Australii. Różnorodność kulturowa - na Nowej Gwinei używa się ponad siedmiuset języków - a także późne zetknięcie z cywilizacją europejską sprawiły, że Melanezja (jak zbiorczo określa się tę część Pacyfiku) stała się rajem dla antropologów i krainą niemal mityczną.

Moran portretuje tę krainę u progu XXI wieku, pokazując, w jak paradoksalny...

3739

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]