Reklama

Podcinanie sieciowej gałęzi

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Nie da się bronić komputerowego piractwa. Łamie ono jedno z praw podstawowych: prawo autora do godziwej zapłaty za jego pracę. Ale przegłosowana właśnie we francuskim parlamencie ustawa, pozwalająca trwale odcinać od sieci osoby trzykrotnie przyłapane na piractwie, jest fatalnym precedensem. Zresztą Francja przegrała batalię w Parlamencie Europejskim, który nie dopuścił w unijnym prawie możliwości takiego odcięcia bez wyroku sądowego.
T

To kara ogromnie dotkliwa. Odcina od pracy, informacji, łączności z bliskimi. Dziś to kara cywilnego więzienia. Nie da się uniknąć odpowiedzialności zbiorowej: za przewinę jednego domownika karę poniosą wszyscy. Wymusza też łamanie prywatności: żeby mieć internet, trzeba się zgodzić na instalację oprogramowania szpiegującego.

Internetowa wojna z piratami to starcie dwóch kultur: rdzennej kultury internetu, której pryncypia to otwartość, dostęp i łączność; i kultury biznesowej, która - co zrozumiałe - chce na sieci zarabiać. Tyle że chciałaby jednocześnie zachować status quo. Tymczasem sieć całkowicie zmieniła nasze środowisko. To dostęp jest zasadą numer jeden. Niezagospodarowany - rodzi piractwo. Ale zakładanie, że skoro ludzie kradną przez internet, to sam internet jest zły i trzeba go sobie podporządkować, jest podcinaniem gałęzi kulturowego drzewa, na...

1485

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]