Reklama

Pochwała minimalizmu

Pochwała minimalizmu

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Stosunki polsko-niemieckie zapewne nie ulegną spektakularnemu pogorszeniu, ale będą bardziej skomplikowane. Kto chce snuć dalekosiężne plany, skazuje się na rozczarowanie. W cenie jest minimalizm. Tak zdecydowali wyborcy w Polsce i w Niemczech.
W

Wyniki wyborów w obu krajach na nowo określiły system politycznych koordynatów w relacji Berlin-Warszawa - i to w sposób, który mało kto przewidział. Utworzenie wielkiej koalicji CDU/CSU-SPD przyjęto w obu krajach raczej spokojnie, choć w Polsce widać obawy, że nowy rząd będzie kontynuować linię Schrödera, a zapowiadany przez panią Merkel “nowy styl" wobec Rosji okaże się tylko obietnicą. Za to po polskich wyborach w Niemczech zapaliły się światła ostrzegawcze: sukces braci Kaczyńskich i PiS-u interpretowano tu często jako triumf narodowego populizmu; pisano, że politycy PiS są antyeuropejscy, antyrosyjscy i antyniemieccy, a do tego zacofani i nietolerancyjni.

Odkładając na bok etykietki, zapytajmy: co wynika z obecnej sytuacji?

Katalog polsko-niemieckich dysonansów jest znany: Irak, zasada podejmowania decyzji w traktacie konstytucyjnym,...

5333

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]