Reklama

Po 16 latach

Po 16 latach

20.07.2010
Czyta się kilka minut
Tyle czasu upłynęło od ostatnich odwiedzin Wilna, by oto niespodziewanie dostać w prezencie trzy dni i trzy noce (w trzydziestokilkustopniowym upale) na dotknięcie starych kątów bodaj jednym spojrzeniem. W niewzruszonym słońcu miasto pięknieje, odnowione wieże, mury i framugi okien stoją pogodne nad rozgardiaszem turystycznym.
W

Wędrując przez łuki starych ulic i zaułków znanych na pamięć, na zmianę potykam się o detale, jakby te same co w dzieciństwie, już ginące, albo tak świeże, jakby teraz wyszły spod ręki majstra. Ten sam Mickiewicz na Bernardyńskim i Literackim, ten sam w pełnym życia podwórzu Słowacki we framudze ściany i Moniuszko na postumencie przy dawnej Wileńskiej. Ale czemu mój kultowy kościół świętej Katarzyny, odzyskawszy urodę po ranach frontowych, teraz jest salą koncertową? Pomału ze zniszczeń sowieckiej epoki wciąż jeszcze wydobywają się Franciszkanie. A w Ostrej Bramie tak samo świecącej nad ulicą wyłączoną z ruchu samochodowego nie ma już podobno ani porannego odsłaniania obrazu, ani zasłaniania go wieczorem przy akompaniamencie Moniuszki, albo tej cudnej pieśni litewskiej "Marija, Marija".

Jestem za krótko, by na którekolwiek pytanie sobie odpowiedzieć. Zapalam...

2301

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]