Reklama

Płaca bez pracy

Płaca bez pracy

19.03.2016
Czyta się kilka minut
Widmo krąży nad Europą, widmo gwarantowanego przez państwo dochodu dla każdego. Jeszcze żaden kraj nie odważył się wprowadzić tego pomysłu. Pierwsi mogą być Szwajcarzy – jeśli poprą go w referendum.
Członkowie inicjatywy na rzecz tzw. dochodu gwarantowanego prowadzą kampanię referendalną przed szwajcarskim parlamentem. Berno, 27 stycznia 2016 r. Fot. Ruben Sprich / REUTERS / FORUM
W

Wyobraźmy sobie, że bez względu na to, co robimy, na nasze konto co miesiąc, do końca życia, wpływa określona kwota. Dzięki niej nie musimy się martwić o podstawowy byt – odtąd możemy pracować mniej, spędzać czas z rodziną, podróżować, może założyć własną firmę, może napisać książkę... Zbyt piękne, by mogło być prawdziwe? Niekoniecznie.

Pierwsza była Alaska: tzw. bezwarunkowy dochód gwarantowany – bo właśnie o nim mowa – wypłacany jest tam każdemu obywatelowi od 1982 r. W tym największym z amerykańskich stanów, ale słabo zaludnionym (zaledwie 700 tys. ludzi przypada na 1,7 mln km kw.), istnieje fundusz, z którego stali mieszkańcy otrzymują „na zachętę” dywidendę – czasem mniej, czasem więcej, zależnie od zysków funduszu.

W innych miejscach świata na razie podejmowane są tylko próby. Pilotażowy program przeprowadziła Namibia, a w Europie – Holandia. Debata nad dochodem...

12305

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]