Ładowanie...
Pisma XIX wieku
Jestem więc antykiem, rodzajem legendy, jeżeli nawiedza mnie “Biesiada Literacka" czy stronice “Wieczorów Rodzinnych", ale to prowadzi do rozważań o XIX-wiecznej cenzurze, do myśli o ówczesnej Warszawie, bo tam te pisma drukowano.
I oto Warszawa ze “Święta trąbek" Aleksandra Gierymskiego, zapadły kąt Europy, ale promieniujący na jeszcze bardziej zapadłą Litwę, którą odwiedza bohater powieści “Le Zboroski" Oskara Miłosza. Jest to młody Anglik, który próbuje scharakteryzować Polaków i dostrzega ich cechy, takie jak: przerzucanie się z nastroju w nastrój, czyli niestałość usposobienia oraz kult wszystkiego, co zachodnie, łącznie z niemieckim blichtrem.
I pomyśleć, że i ja musiałem być, jako spóźniony czytelnik warszawskich pism, jakoś naznaczony. Ale właściwie pamiętam z tego tylko jeden utwór pt.: “Bal w garderobie" umieszczony w “Biesiadzie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]