Reklama

Ładowanie...

Pieśni czasów ostatecznych

29.06.2020
Czyta się kilka minut
Bob Dylan, 79-letni mędrzec o chrapliwym głosie wydał właśnie pierwszą płytę po literackim Noblu. Zaiste, tego Nobla wartą.
Pięciopiętrowy mural przedstawiający Boba Dylana autorstwa brazylijskiego muralisty Eduarda Kobry. Minneapolis, 3 kwietnia 2020 r. STAR TRIBUNE VIA GETTY IMAGES
P

Powracając w epicentrum pandemii z nowym zbiorem autorskich piosenek, Dylan zaprosił nas do gry. Do jego świata prowadzi teraz brama w postaci szafy grającej, a nad nią lśni neon „ROUGH AND ROWDY WAYS”, czyli „szorstkie i brutalne maniery”. Tytuł wprost nawiązuje do piosenki klasyka muzyki country Jimmie’ego Rodgersa „My Rough and Rowdy Ways”. Pominięcie zaimka dzierżawczego nie jest tu bez znaczenia. Ale to wyjaśni się pod koniec.

POZIOM 1 „I Contain Multitudes” SKŁADAM SIĘ Z MNOGOŚCI

Pieśń-kamerton, zapowiadająca, co się tu wydarzy. Znak ciągłości i zarazem radykalne odejście. Do tego drugiego Dylan przyzwyczajał nas niemal od początku. Ileż to razy mylił tropy, zacierał ślady, porzucał to, do czego już nas przekonał. Zmieniał style, maski, poetyki. Już pierwsze wysłuchanie tego – zaskakująco leniwego jak na utwór otwierający 70-minutowy album – manifestu dowodzi,...

11544

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]