Reklama

Pieśń Miriam

Pieśń Miriam

29.03.2015
Czyta się kilka minut
Gdy tylko zakończyła się pierwsza pieśń, Miriam, prorokini, jak nas zapewnia Talmud, poprowadziła dziewczyny do kolejnej pieśni.
P

Po raz pierwszy pojawia się jej imię, choć już wcześniej Tora o niej wspominała. Wszak to ona poszła za koszykiem, w którym unosił się na wodach niemowlak Mojżesz, i to ona sprawiła, że wychowaniem syna zajęła się prawdziwa matka. Miriam odpowiedziała synom Izraela, grając na bębenkach i tańcząc. Wedle różnych rabinackich opinii kobiety niemal słowo w słowo powtórzyły pieśń mężczyzn, ale fascynację wzbudzają instrumenty. Skąd one się znalazły na pustyni? Po co kobiety je zapakowały, pospiesznie opuszczając Egipt?

Raszi ma na to dobrą odpowiedź. Sprawiedliwe kobiety tego pokolenia były pewne, że Bóg uczyni cuda, a wiedząc o tym, co się musi stać, zabrały ze sobą instrumenty. Dobra odpowiedź, bo udzielił jej mędrzec, ale rodzi następne pytania. Skąd one wiedziały, że zdarzą się cuda? Kobiety były przygotowane na cuda, co samo w sobie brzmi jak sprzeczność. Wszak cuda są czymś,...

3298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]