Reklama

Pierwsza apostołka

Pierwsza apostołka

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Święty Jan Ewangelista Dobrą Nowinę o Jezusie opowiada w charakterystyczny sposób, często odbiegając w narracji i ujęciu teologicznym od innych autorów Nowego Testamentu. Dotyczy to także kobiet pojawiających się w jego Ewangelii.
P

Pierwszą wspomnianą przez Jana jest Matka Jezusa, pojawiająca się w scenie nieznanej żadnemu z pozostałych Ewangelistów - w perykopie o weselu w Kanie Galilejskiej. Perykopa jest wyjątkowa i to zarówno względem całej Ewangelii Janowej, jak i w porównaniu z synoptykami. Wskażmy tylko na niektóre z różnic: cud dokonany został w Galilei, ziemi dzieciństwa Jezusa, tymczasem w Ewangeliach synoptycznych mówi się, że Jezus nie był w stanie dokonać tam - ze względu na niewiarę ludzi - wielu cudów. W wydarzeniu uczestniczy rodzina i przyjaciele Jezusa, zaś w całej Ewangelii Jana nie znajdziemy podobnego cudu. Gdy Ewangelie wspominają o cudach Jezusa "wobec natury", zawsze chodzi o służenie ludziom w ich rzeczywistych potrzebach. Stąd uzasadnione pytanie, czy dostarczenie wina gościom weselnym w wystarczającej ilości jest też naglącą ludzką potrzebą?

Najbardziej...

6994

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]