Reklama

Pięć monologów

Pięć monologów

27.03.2017
Czyta się kilka minut
Debiut prozatorski zaskakująco dojrzały: mocny językowo, starannie skomponowany i kreujący rzeczywistość, o której po lekturze nie da się zapomnieć.
P

Pięć monologów. Kto mówi? Najpierw sobowtór Freddiego Mercury’ego. Kiedyś odnosił sukcesy, razem z Wojtyłą, Alexis z „Dynastii”, Joe Pennym z „Gliniarza i prokuratora”, Violettą Villas i Marylą Rodowicz. Był też Lenin, ale Wojtyła, szef grupy, pozbył się go, bo Lenin grzebał w cudzych bagażach. Potem wszystko się posypało, teraz Freddie jest sam, starszy od pierwowzoru w chwili śmierci, w dodatku amputowano mu obie nogi...

Narratorka opowiadania „Stiszowity” nogi wciąż ma, ale ma też afazję po udarze. Słyszymy jej monolog wewnętrzny (w sensie ścisłym, bo jedyne zdanie, jakie potrafi wypowiedzieć, to „Nie ma jajek, nie ma jajek”), skierowany do ptaka przylatującego na jej okno – chyba kruka (Poe?).

Następny jest znów mężczyzna, oczko w głowie mamusi, który tejże mamusi obcina głowę siekierą. Matka bez głowy nadal jednak gotuje pyszny rosół, a nawet próbuje dokończyć haft...

2514

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]