Reklama

Ładowanie...

Peter Eötvös: "Drei Schwestern"

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Najpierw była okładka: w odcieniach zieleni, z trzema uchwyconymi w grymasie twarzami. Później pierwsze spotkanie z brzmieniem dzieła: niespokojnym i kuszącym. Wreszcie uważna lektura z librettem. I wszystko zaczynało się coraz bardziej rozjaśniać.
P

Peter Eötvös (rocznik 1944) to Węgier mieszkający w Niemczech. “Trzy siostry" miały premierę w Opéra de Lyon 18 marca 1998 roku. Autorem libretta jest kompozytor oraz Claus N. Henneberg, rosyjskiej wersji - Krzysztof Wiernicki. Niby luźne zestawienie Czechowowskich wątków i dialogów buduje wyraźną dramatyczną strukturę, siatkę oplecioną wokół jednego ciągu zdarzeń oglądanego trzykrotnie z różnych perspektyw. Opera ma bowiem trzy sekwencje: “Irena", “Andrzej", “Masza"; całość poprzedza prolog trzech sióstr: “Przyjdzie czas i dowiemy się, po co to wszystko, po co te cierpienia... Ale ci, co przyjdą po nas, zamienią nasz ból w radość...".

Pierwsza fraza - “Muzyka gra tak radośnie" - obudziła już moje pierwsze zdziwienie i zachwyt: trzy siostry śpiewają głosem kontratenorów (Alain Aubin, Yvatcheslav Kagan-Paley, Oleg Riabets); podobnie Natasza (Gary Boyce),...

2971

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]