Reklama

Ładowanie...

Peaky Blinders w środku Anglii

18.07.2022
Czyta się kilka minut
Tommy Shelby, z błota okopów wspinający się na szczyt, ciągle śniący swój wojenny koszmar, staje się bohaterem zaskakująco nam bliskim, mimo stu lat historycznego dystansu.
Cillian Murphy jako Thomas Shelby w 6. sezonie serialu „Peaky Blinders”. MATT SQUIRE / NETFLIX
P

Po sześciu sezonach i prawie dziesięciu latach końca dobiega serialowa epopeja „Peaky Blinders” – choć planowany jest jeszcze kinowy film, mający dociągnąć historię rodziny Shelbych – gangsterów budujących przestępcze, biznesowe i polityczne imperium w międzywojennym Birmingham – do bitwy o Anglię. Gdy serial ruszał w 2013 r. na BBC Two, jego oglądalność nie powalała. Z każdym odcinkiem zyskiwał jednak fanów. Początkowo w Wielkiej Brytanii, z czasem – zwłaszcza po tym, gdy produkcję umieścił w swoim katalogu Netflix – na całym świecie.

Dziś „Peaky Blinders” to globalna, multi­medialna marka. Serial ożywił zainteresowanie przemysłowym regionem West Midlands, zainspirował sztuki teatralne, festiwale na świeżym powietrzu, gdzie przy pomocy rekonstruktorów historycznych można zanurzyć się w świat gangsterskiego Birmingham sprzed wieku, a nawet kilka kolekcji mody męskiej.

...

11483

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]