Reklama

Paryskie haiku

Paryskie haiku

11.03.2008
Czyta się kilka minut
Film Hou Hsiao-hsiena "Podróż czerwonego balonika" jest jak jaśminowa herbata - delikatny, a zarazem intensywny; pełnia jego "smaku" odsłania się dopiero po pewnym czasie, jak w wypadku zielonej herbaty - przy drugim parzeniu… Ten obraz, jak mówi jego twórca, to wariacje na temat zrealizowanego w 1956 r. poetyckiego filmu Alberta Lamorisse’a, zatytułowanego "Czerwony balonik".
T

Tajwański artysta, zauroczony tamtym filmem, opowiada jednak inną historię; jej bohaterami są: nieustannie spiesząca się paryżanka Suzanne, jej smutny siedmioletni syn Simon i Song -wyciszona chińska opiekunka chłopca, a także nostalgiczny Paryż, piękna fortepianowa muzyka i tytułowy czerwony balonik. I jest nim również - czas. Zdumiewające, że Hsiao-hsien potrafił tak znakomicie sfotografować czas, odsłonić jego prawdziwą i sekretną naturę.

"Dlaczego tak się ciągle spieszysz, mamo?" - pyta Simon. "Bo chcę wszystkim sprawić przyjemność" - odpowiada Suzanne, która czasem jednak przystaje. A wtedy potrafi w intensywny sposób być ze swoimi dziećmi i uważnie spotykać innych. Suzanne zatrzymuje się jednak bardzo rzadko i tylko na chwilę. Jej codziennością jest pośpiech, mamiący, że pomaga dogonić stracony czas, a w istocie dokonujący przemocy na czasie, który...

3490

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]