Reklama

Parcie do wolności

Parcie do wolności

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Polska może - i powinna - bez kompleksów wpływać na kształt unijnej polityki i na kierunki reform.
O

Okres PRL oprócz zniewolenia społeczeństwa i zahamowania naturalnych procesów rozwoju gospodarczego przyniósł też zmiany w postrzeganiu miejsca Polski we współczesnym świecie. Dla Polaków oznaczał rosnący z każdą dekadą kompleks ubóstwa wobec Zachodu. Dla przeciętnego mieszkańca Europy Zachodniej, dla którego pojęcie Europy wyznaczane było przez mapy kończące się na Łabie, a czasami na Odrze, to czas postępującej eliminacji Polski ze świadomości. Również w mentalności zachodnioeuropejskich elit politycznych utrwalił się obraz komunistycznej Polski jako kraju o znaczeniu drugorzędnym, niezdolnego do samodzielnej polityki zagranicznej.

Wbrew pozorom, sytuacja ta nie zmieniła się od razu po upadku komunizmu i odzyskaniu niepodległości.

Wola niepodległości

Prof. Janusz Pajewski twierdził, że w 1918 r....

8749

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]