Reklama

Paragony grozy? Nie w Polsce

Paragony grozy? Nie w Polsce

28.06.2021
Czyta się kilka minut
Możliwe, że przez wariant Delta głównym rozgrywającym w europejskiej turystyce będzie znowu pandemia.
A

Ale na razie, póki są nadzieje na wakacje jak za dawnych lat, warto rzucić okiem na najnowsze zestawienie cen hoteli i restauracji w Europie, które przygotował właśnie Eurostat.

Koszyk zawiera sporo informacji, które nie są zaskoczeniem (choćby drożyznę w Szwajcarii, gdzie wakacje będą w tym roku aż o 125 proc. droższe od pakietu porównywalnej jakości w Polsce), ale przynosi także kilka zaskoczeń. Chyba największą jest relacja cen w kraju do średniej unijnej: te pierwsze są nadal o ok. 25 proc. niższe. Tak tanio cudzoziemcy mieli w Polsce 11 lat temu, co świadczy o tym, że noclegi oraz jedzenie w górach i nad Bałtykiem drożały wolniej od oferty hoteli i restauracji w większości krajów Europy.

Przeciętna polska rodzina chce wydać w te wakacje 1222 zł na osobę. Jeśli covid nie przeszkodzi, okazji najlepiej szukać w Turcji, gdzie ceny są o 46,2 proc. niższe niż w Polsce. Zaskoczeniem będą też stawki w Portugalii, gdzie zapłacimy o 2,4 proc. mniej niż w kraju – choć tylko za posiłki i hotele. Bilety wstępu do muzeów czy komunikacja miejska będą już znacznie droższe.©℗


Czytaj także: Czekaliśmy na nie długo, jak na symbol normalności. Ale po ponad rocznym lockdownie wracamy do nieco innego świata. Oto jak będzie wyglądał w wakacje.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]