Reklama

Pan Scrooge kupuje prezenty

Pan Scrooge kupuje prezenty

12.12.2017
Czyta się kilka minut
Jak to się stało, że osobisty, budujący głębokie relacje między ludźmi zwyczaj wymiany podarków zmienił się dla wielu z nas w nieznośny obowiązek? Co zrobić, żeby w świecie pełnym towarów odzyskać niepowtarzalność daru?
Covent Garden, Londyn 2014 r. MIKEL BILBAO / VW / GETTY IMAGES
A

Ach, świąteczne obdarowywanie! Zapach spalin na parkingu pod supermarketem, radosne posapywanie w kolejce do kasy i ciepły dotyk łokcia na mojej twarzy. Albo to uczucie, kiedy nareszcie przychodzi Wigilia, a paczka „gwarantujemy dostawę tydzień przed Bożym Narodzeniem” wciąż nie dotarła, więc zamiast pierwszej gwiazdki i reniferów rozpaczliwie wypatrujecie kuriera. I kiedy wreszcie zjawia się na waszym udekorowanym lampkami podjeździe – spóźniony, zgrzany i z niewłaściwą przesyłką – wy kochacie jego, a on kocha was. Czujecie, że nadeszły święta.

Nazywam się Ebenezer Scrooge i nie cierpię prezentowej gorączki. Jestem człowiekiem interesu, a więc głosem rozsądku. Podobnie jak moi znakomici koledzy, wielcy budowniczowie kapitalizmu, tacy jak Benjamin Franklin czy Robinson Crusoe, wyznaję pogląd, że na świat nie warto się obrażać. Warto go poznawać, zmieniać i udoskonalać,...

18509

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]