Reklama

Ładowanie...

Pan Henryk

23.03.2010
Czyta się kilka minut
21 marca 2010 zmarł w Maisons-Laffitte Henryk Giedroyc, prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura".
U

Urodził się 12 stycznia 1922 r. w Warszawie. Był najmłodszym z braci Giedroyciów. Uczęszczał do gimnazjum Zamoyskiego. We wrześniu 1939 r. z Jerzym Giedroyciem wyjechał do Rumunii. W 1940 r. w Bukareszcie zdał maturę i kilka miesięcy później wraz z bratem dotarli przez Istambuł do Palestyny. Od kwietnia 1941 r., jako żołnierz Brygady Strzelców Karpackich, służył z kompaniach transportowych. Z II Korpusem przebył cały szlak bojowy. Koniec wojny zastał go w północnych Włoszech. Zapisał się na studia na Politechnikę w Turynie. Później udał się do Anglii, gdzie wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, przeznaczonego dla zdemobilizowanych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W Londynie pracował w fabryce lodów u Wallsa. W 1952 r. dołączył do zespołu Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte. Przez lata u boku Jerzego zajmował się sprawami...

5141

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]