Reklama

Owocne, ale nieznane

Owocne, ale nieznane

01.05.2005
Czyta się kilka minut
W “TP" nr 14/05 ukazał się ciekawy wywiad z Jackiem Cichockim, dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich. Pan Cichocki ubolewa, że “Rosjanin zainteresowany Polską nie ma dziś szans znaleźć np. historii Polski po rosyjsku, bo takiej książki w ostatnich latach nie wydano". Jest wręcz przeciwnie. W listopadzie 2004 r. ukazała się w Moskwie, w wydawnictwie Ves Mir, “Istoria Polszy" autorstwa Jerzego Holzera, Jana Kieniewicza i Michała Tymowskiego. Wydanie rosyjskie jest znakomicie przetłumaczone i pięknie wydane, liczy 542 strony druku, ma ilustracje, chronologię, wykazy panujących, mapy. Tekst w stosunku do pierwowzoru polskiego uaktualniono i doprowadzono do 2004 r. Na początku grudnia ubiegłego roku w ambasadzie RP w Moskwie odbyła się, zorganizowana przez krakowski Instytut Książki i ambasadę, promocja tej książki oraz dyskusja autorów z rosyjskimi historykami i slawistami. W moskiewskiej prasie ukazały się recenzje i omówienia, telewizja nagrała z autorami wywiady.
W

Warto przypomnieć, że “Historię Polski" napisano w 1985 r., a rok później opublikowano w paryskim wydawnictwie Spotkania. W 1986 r. ukazały się też trzy krajowe wydania w niezależnym obiegu, drukowane w Warszawie, Lublinie i Wrocławiu. Książka miała jeszcze dwa wydania paryskie, a po 1990 r. krajowe. Istnieje też jej wydanie bułgarskie “Istoria na Polsza" (Weliko Trnowo, 1998). Tak więc starania o upowszechnienie poza naszym krajem wiedzy o historii Polski nie są bezowocne, tylko w kraju nieznane.

JERZY HOLZER, JAN KIENIEWICZ, MICHAŁ TYMOWSKI

***

Przykro mi, że nie dotarła do mnie żadna informacja o rosyjskiej edycji “Historii Polski", stąd tak kategoryczne stwierdzenie w wywiadzie. Co więcej, na początku tego roku rozmawiałem na ten temat w MSZ i nie tylko nikt z dyplomatów nie wspomniał o Panów książce i promocji w ambasadzie RP w Moskwie, ale pytano mnie, czy nie słyszałem o jakimś wydawnictwie tego typu. Cieszę się, że jest inaczej, niż informowano mnie w ministerstwie.

JACEK CICHOCKI

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]