Reklama

Ładowanie...

Otwórzmy Unię dla Białorusinów

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Byli prezydenci Václav Havel, Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski zaapelowali o jednostronną decyzję krajów Unii Europejskiej w sprawie obniżenia cen wiz schengeńskich dla Białorusinów z 60 do 35 euro. "Unia Europejska twierdzi, że chce popierać demokratyzację i ułatwiać kontakty między ludźmi, ale obecnie ogranicza te stosunki, zwiększając ceny wiz" - głosi apel przygotowany przez Fundację Batorego i czeskie Stowarzyszenie Spraw Międzynarodowych.
T

Takimi opłatami nie obłożono ani Rosjan, ani Ukraińców - ich rządom udało się wynegocjować niższe stawki. Rząd Aleksandra Łukaszenki jest mniej skory do rozmów, ale dlaczego płacić za to mają zwykli obywatele? Inna sprawa, że płacą też polscy handlarze ze ściany wschodniej - ich obroty z tygodnia na tydzień radykalnie topnieją.

Ostatni rok na Białorusi stał pod znakiem likwidacji ulg socjalnych. Większość z nich była pozostałością komunizmu, a żadne państwo nie może sobie pozwolić na taką hojność. Jednak te ulgi pozwalały wielu Białorusinom wiązać koniec z końcem. Traf chciał, że wprowadzenie wysokich opłat za wizy zbiegło się w czasie z tymi posunięciami reżimu. Niedawno okazało się też, że istnieje lista Białorusinów, którym zakazano wyjazdu z kraju - po co jeszcze UE ma komplikować sąsiadom kontakt z demokratycznym światem i przez to wpisywać się w ...

1727

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]