Reklama

Ostrzeżenie

Ostrzeżenie

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Sejm odrzucił dwa projekty zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - proponowany przez PiS projekt obywatelski całkowicie zakazywał przerywania ciąży, a przygotowany przez SLD dążył do liberalizacji dotychczasowych przepisów i gwarantował refundację aborcji.
P

Pozostają więc w mocy przepisy z 1993 r. (zmodyfikowane w 2002 r.), dopuszczające przerwanie ciąży wówczas, kiedy zagraża ona życiu lub zdrowiu matki, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie (potwierdzone zaświadczeniem prokuratora), że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Jeżeli się przyjmuje człowieczeństwo płodu od chwili poczęcia, można temu prawu zarzucić dyskryminację dzieci przed urodzeniem. W paragrafie dotyczącym upośledzenia płodu pobrzmiewa echo eugeniki. Z kolei dla relatywizujących człowieczeństwo płodu ta ustawa jest zbyt restrykcyjna. Na ogół jednak jest uznawana za kompromis do zaakceptowania przez obie strony.

Spór o ustawę jest zwykle podejmowany w okolicach wyborów i ma wyraźnie...

1548

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]