Ładowanie...
Ostatni papieros
"Tylko palenie odróżnia ludzi od zwierząt" - twierdził pewien Anonim. Ale skończyło się. Nikogo już nie obchodzi, co mają do powiedzenia palacze o swoich przyjemnościach i ryzykownych - owszem - życiowych wyborach. Lada moment palenie stanie się czynem zabronionym i karalnym, nie tylko w stworzonych dla dymu nocnych, pełnych występku lokalach, ale w naszych własnych fotelach, w naszych własnych domach. Prawodawcy uznali bowiem, że najwyższy czas, byśmy zdrowi byli. Czy ktoś chce, czy nie chce. Wszyscy.
Na początku lat 90. ukazała się w Stanach Zjednoczonych książka "Papierosy są boskie" autorstwa profesora literatury francuskiej w Cornell University, Richarda Kleina - nałogowego palacza. Klein napisał ten esej w czasie, gdy usiłował rzucić palenie. Jest to opowieść o roli papierosa w kulturze, o symbolice, jaką niósł papieros dymiący pomiędzy palcami bądź...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]