Reklama

Osłuchiwanie kryzysu

Osłuchiwanie kryzysu

19.07.2011
Czyta się kilka minut
Odkrywamy, że znaleźliśmy się w systemie, w którym ekonomia nie jest w służbie osoby, ale osoba w służbie ekonomii.
O

Osłuchiwanie kryzysu (choćby takie, jak w tym numerze "TP") jest fascynujące. Kiedy wszystko jakoś funkcjonowało, zwykły Kowalski (taki jak ja) nie zastanawiał się, jak to funkcjonuje. Chętnie wierzyliśmy optymistycznej wizji ekonomii wzrostu, głoszącej, że bogactwo, także jeśli jest produkowane przez klasy średnie, lub średnio-wysokie, w końcu przynosi korzyści także biedniejszym.

Teraz optymizm przybladł. Obecny kryzys nie jest, w gruncie rzeczy, związany z problemem niedostatku, ale raczej z problemami bogactw administrowanych najgorzej, jak tylko można. Powoli dociera do nas, że nie da się być "zieloną wyspą", że nie jest dla nas obojętna sytuacja w Grecji, we Włoszech, Portugalii, nie mówiąc o Stanach Zjednoczonych. Zaczynamy rozumieć (chyba zaczynamy), o co chodzi prof. Januszowi Czapińskiemu, który wszędzie, gdzie może, powtarza, że "jesteśmy właśnie...

3624

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]