Reklama

Opowieść Sanczo Pansy

Opowieść Sanczo Pansy

09.10.2006
Czyta się kilka minut
"Poczucie humoru jest bronią Hiszpanów przeciwko temu, co wywołuje cierpienie, co niepokoi, przeciwko śmierci - mówił kiedyś Almodóvar. W filmie "Volver tą bronią jest nie tylko serdeczny humor, ale przede wszystkim naturalny, pozbawiony histerii stosunek do śmierci.
Lola Duenas (Sole), Yohana Cobo (Paula), Penelope Cruz (Raimunda)
B

Bohaterki Almodóvara nie boją się swoich zmarłych. Oni przecież ciągle są wśród nich: żyją we wspomnieniach, zapachach, zaklęci w przedmiotach i melodiach. Kiedy nagle przybywają z zaświatów, by wyrównać stare rachunki, należy ich najzwyczajniej powitać i ugościć. Potem trzeba dokończyć niedokończone rozmowy, wypowiedzieć nigdy nie wypowiedziane sekrety i - przede wszystkim - przytulić, bo tam, po drugiej stronie, oni czują się bez nas straszliwie samotni.

Kiedy duch niedawno zmarłej babci odwiedza najbliższych: sędziwą siostrę czy dorosłą córkę, jest dla nich lubianym acz niespodziewanym gościem. Dla prostych kobiet z La Manczy, które tak gorliwie odprawiają wszelkie żałobne rytuały, a groby pucują z zapałem większym niż własne domy, zmarli są częścią świata żywych. Niczym w powieściach Marqueza, porządek doczesny przenika się tu na każdym kroku z porządkiem...

5785

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]