Reklama

Opinia światowa

Opinia światowa

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Jak słyszymy, opinia mediów światowych o Polsce po ostatnich wyborach jest kiepska. Gazety i telewizje zachodnie chórem (z Niemcami na czele) piszą i mówią o powrocie odwiecznego polskiego nacjonalizmu, o rządach populistycznych lub o antyliberalnej postawie przywódców PiS (przypominają postulat wprowadzenia kary śmierci czy ataki na legalizację związków homoseksualnych).
W

Wiele w tym przesady albo po prostu nieprawdy, ale poszczególni politycy dali w swoich wypowiedziach i aliansach okazję do takich sformułowań. Często się mówi, że taka opinia jest dla Polski szkodliwa. Ale właściwie dlaczego?

Z kilku powodów, ale przede wszystkim dlatego, że ludzie, w tym politycy i przedsiębiorcy, bardzo łatwo i chętnie posługują się stereotypami, które zastępują rzeczywiste i wnikliwe analizy czy rozumowania. Jest to nieuchronne i chociaż w wielu ministerstwach spraw zagranicznych są specjaliści, którzy znają dobrze rzeczywisty stan rzeczy, i chociaż są dziennikarze niezłomnie Polsce życzliwi, to nie ich głos jest decydujący. Oczywiście istnieją politycy niekoniecznie życzliwi Polsce, choć życzliwi nowym władzom (jak Jacques Chirac), które prezentują podobne poglądy. Dla Chiraca bowiem głównym wrogiem jest liberalizm, pojmowany podobnie jak...

3293

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]