Reklama

Operacja Babilon

Operacja Babilon

14.09.2003
Czyta się kilka minut
Ryzyko, które w Iraku podjęli polscy żołnierze i politycy, jest wspólnym ryzykiem społeczności międzynarodowej. Z Iraku nie ma odwrotu na własną rękę, chyba że za cenę politycznej katastrofy.
D

Dzień wcześniej Jakub Kowalik zdążył zadzwonić do domu. Dzień Matki był za dwa tygodnie i chciał uspokoić mamę. Kiedy kilka miesięcy wcześniej dostał rozkaz wyjazdu, matka namawiała, by rzucił wojsko. W końcu zaciągnął się, bo armia mogła sfinansować mu studia; niezamożna rodzina przyjechała tu 11 lat temu. Ale Jakub odmówił: “Mamo, mój kraj mnie potrzebuje". Następnego dnia po tym telefonie do drzwi Danuty Kowalik na przedmieściach Chicago zapukało dwóch oficerów piechoty morskiej. Syn - 21-letni Jakub H. Kowalik, obywatel Polski z “zieloną kartą" i lance corporal (kapral) w 1. Korpusie Ekspedycyjnym Marines - poległ w Iraku.

Lance corporal Kowalik oddał życie nie w boju, ale podczas wykonywania zadań, które są dziś w Iraku najważniejsze, choć wywołują niezadowolenie żołnierzy, tak jak przedłużająca się służba. W końcu szkolono ich nie do budowania...

8211

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]