Reklama

Ołtarz

Ołtarz

28.03.2004
Czyta się kilka minut
Przechodzimy przez bramę świątyni, aby złożyć ofiarę uwielbienia i przebłagania Boga. Dokonuje się to na ołtarzu - w jej najważniejszym miejscu.
W

W Starym Testamencie składano krwawe ofiary ze zwierząt. Kapłaństwo starotestamentalne dzisiejszemu człowiekowi może kojarzyć się z rzeźnią: spoceni ludzie, tryskająca krew, swąd palonego tłuszczu, roje much. Chrześcijanie uczestniczą w Ofierze bezkrwawej, ale chrześcijański kult również jest składaniem ofiary - “z Syna Bożego" - w geście przebłagania za grzechy ludu-Kościoła. Znaleźć się jednak wśród składających tę Ofiarę jest wybraniem i zarazem zadaniem, aby stanąć przed Bogiem niosąc w rękach Ofiarę z (właśnie “z") Jego Syna. Pierwszy krok to osobiste spotkanie Boga w chwili chrztu, podobne do spotkania Mojżesza z Bogiem na Górze Synaj. “Mojżesz wszedł w środek obłoku i wstąpił na górę. I pozostał Mojżesz na górze przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy" (Wj 24,18). Zaowocowało to tablicami przykazań i złożeniem ofiar na cześć Pana i ofiar przebłagalnych za grzechy...

6807

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]