Reklama

Ładowanie...

Ołtarz

28.03.2004
Czyta się kilka minut
Przechodzimy przez bramę świątyni, aby złożyć ofiarę uwielbienia i przebłagania Boga. Dokonuje się to na ołtarzu - w jej najważniejszym miejscu.
W

W Starym Testamencie składano krwawe ofiary ze zwierząt. Kapłaństwo starotestamentalne dzisiejszemu człowiekowi może kojarzyć się z rzeźnią: spoceni ludzie, tryskająca krew, swąd palonego tłuszczu, roje much. Chrześcijanie uczestniczą w Ofierze bezkrwawej, ale chrześcijański kult również jest składaniem ofiary - “z Syna Bożego" - w geście przebłagania za grzechy ludu-Kościoła. Znaleźć się jednak wśród składających tę Ofiarę jest wybraniem i zarazem zadaniem, aby stanąć przed Bogiem niosąc w rękach Ofiarę z (właśnie “z") Jego Syna. Pierwszy krok to osobiste spotkanie Boga w chwili chrztu, podobne do spotkania Mojżesza z Bogiem na Górze Synaj. “Mojżesz wszedł w środek obłoku i wstąpił na górę. I pozostał Mojżesz na górze przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy" (Wj 24,18). Zaowocowało to tablicami przykazań i złożeniem ofiar na cześć Pana i ofiar przebłagalnych za grzechy...

6807

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]