Reklama

Ładowanie...

Odzyskiwanie pamięci

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Karolina Grodziska: ZAPOMNIANA RZEŹBIARKA - była jedną z pierwszych studentek krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Dwudziestoleciu jej prace rzeźbiarskie chwalili wybitni krytycy, pisano, że cechuje je "harmonia i doskonałość". Zbierała nagrody w mocno obsadzonych konkursach na pomniki. Rok 1939 przerwał karierę lwowskiej rzeźbiarki.
W

W chwili wybuchu wojny Janina Reichert-Toth (1895-1986) miała w swym dorobku między innymi ekspresyjny "Pomnik Poległych" w Brzeżanach i figury ołtarza głównego w sławnym lwowskim kościele św. Elżbiety. Gotowe do realizacji były dwa monumenty, Marii Konopnickiej i biskupa Władysława Bandurskiego, kapelana Legionów; ich odsłonięcie planowano na rok 1940. Wciąż ważyła się sprawa lwowskiego pomnika Słowackiego. Dodajmy nagrody w kilku konkursach na pomnik Marszałka - w Wilnie nagrodę pierwszą.

Dziś wszystko to są byty wirtualne, z wyjątkiem posągów od Św. Elżbiety. Pozostały stare fotografie i gipsowe modele. W latach następnych, które Janina Reichert-Toth spędziła najpierw pod okupacją sowiecką i niemiecką we Lwowie, następnie zaś w Krakowie, o tak potężnie zakrojonych dziełach nie było już mowy. "Wojna zabrała mi wszystko - pisała pod koniec życia. - Moje...

4008

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]