Reklama

Odpis

Odpis

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Czy wiesz, na co przeznaczysz jeden procent?". Takie pytanie o tej porze roku nikogo już, mam nadzieję, nie dziwi. Dostaję mailem coraz więcej propozycji, jak zadysponować tą niewielką częścią mojego podatku, i przy okazji dowiaduję się o rozmaitych inicjatywach, o których pewnie inaczej bym się nie dowiedział. Z roku na rok do "wyścigu po jeden procent" staje coraz więcej organizacji; można w ten sposób wesprzeć zarówno dziecięce hospicjum, jak schronisko dla zwierząt, można pomóc weteranom wojny i byłym sportowcom albo gminnej bibliotece, można dołożyć się do studni w Sudanie albo do stypendium dla zdolnej młodzieży. Ilekroć studiuję "oferty" organizacji pożytku publicznego, nie mogę wyjść ze zdumienia, jak wiele obszarów naszego życia wymaga dodatkowej troski obywateli, bez której szereg problemów pozostałoby nierozwiązanych.
W

W tym roku uwadze wszystkich odpisujących polecam szczególnie organizacje, które działają na rzecz kultury. Cięcia w tej dziedzinie są zatrważające: budżety wielu instytucji kulturalnych zmniejszyły się o kilkanaście, a nawet - jak w przypadku TVP Kultura - o kilkadziesiąt procent. Wiele planowanych imprez już odwołano, los innych zależy od hojności sponsorów i determinacji sympatyków. To zrozumiałe, że na kulturze oszczędza się chętniej niż na zdrowiu czy bezpieczeństwie, niemniej łatwość, z jaką proponuje się te oszczędności - na każdym poziomie - naprawdę jest niepokojąca. Nie chcę powtarzać za innymi, że te katastrofalne cięcia przychodzą w momencie, kiedy nasi artyści odnoszą międzynarodowe sukcesy. Mój pogląd jest akurat taki, że kulturę czy sport trzeba wspierać niezależnie od spektakularnych osiągnięć. Sukces w kulturze to nie tylko międzynarodowe uznanie, ale też to...

3269

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]