Reklama

Odnowienie demokracji

Odnowienie demokracji

27.12.2010
Czyta się kilka minut
Drogi sprawiedliwości bywają zawiłe, ale czasem upomni się ona o swoje. Przekonał się o tym były argentyński dyktator Jorge Rafael Videla, skazany właśnie na dożywocie. "To historyczny wyrok" - mówi "Tygodnikowi" Adolfo Esquivel, laureat Pokojowego Nobla.
W

W 1976 r. generał Videla, głównodowodzący armii, stanął na czele zamachu stanu, który odsunął od władzy Maríę de Perón, ostatnią żonę Juana Peróna. Wraz z admirałem Emilio Masserą (zmarłym w 2010 r.) i gen. Orlando Agostim (zmarł w 1997 r.), Videla wszedł w skład junty, która oddelegowała go do pełnienia funkcji de facto prezydenta (1976-81). Zaczął Proces Reorganizacji Narodowej - jak to eufemistycznie nazwano; "reorganizacja" polegała na eliminowaniu "elementu wywrotowego" (tj. każdego, kto nie zgadzał się z rządami wojska) i rozpętaniu terroru. Zginęło 30 tys. ludzi, w większości "znikniętych" (uprowadzonych bez śladu). Chilijski dyktator Pinochet, mający na rękach krew 3 tys. ludzi, przy tej juncie wyglądał jak uczniak.

Po przywróceniu demokracji w 1985 r. junta stanęła przed sądem, a Videlę skazano na dożywocie i zdegradowano. Ale w więzieniu spędził...

8722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]