Reklama

Odmieńcy zmieniają świat

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Film Anga Lee o festiwalu w Woodstock - opowieść o wielkiej zbiorowej energii, wyzwolonej przez niezmordowanych "romantycznych pragmatyków".
P

Podczas znakomitej multimedialnej wystawy "Amerykański sen" pokazywanej niedawno w krakowskim Muzeum Narodowym fragmenty filmu dokumentalnego o festiwalu w Woodstock były obowiązkowym punktem programu. I nie tylko w związku z okrągłą, czterdziestą rocznica, jaką obchodziliśmy w sierpniu tego roku. Woodstock okazało się przecież jeszcze jedną wielką amerykańską utopią, która zdążyła do dziś obrosnąć w rozmaite legendy i antylegendy. Twórca "Tajemnicy Brokeback Mountain" i "Ostrożnie, pożądanie!" powraca po latach na farmę pod Nowym Jorkiem po to, by przywołać nie tyle sam festiwal, uchwycony zresztą wybornie we wspomnianym dokumencie Michaela Wadleigha, ale by przyjrzeć się Ameryce (ówczesnej, dzisiejszej). I nie tyle tej tańczącej wówczas w oparach haszu do muzyki Janis Joplin, ale i przeciętnej, republikańskiej prowincji, która stała się świadkiem socjologicznego fenomenu...

4165

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]