Reklama

Odmieńcy zmieniają świat

Odmieńcy zmieniają świat

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Film Anga Lee o festiwalu w Woodstock - opowieść o wielkiej zbiorowej energii, wyzwolonej przez niezmordowanych "romantycznych pragmatyków".
P

Podczas znakomitej multimedialnej wystawy "Amerykański sen" pokazywanej niedawno w krakowskim Muzeum Narodowym fragmenty filmu dokumentalnego o festiwalu w Woodstock były obowiązkowym punktem programu. I nie tylko w związku z okrągłą, czterdziestą rocznica, jaką obchodziliśmy w sierpniu tego roku. Woodstock okazało się przecież jeszcze jedną wielką amerykańską utopią, która zdążyła do dziś obrosnąć w rozmaite legendy i antylegendy. Twórca "Tajemnicy Brokeback Mountain" i "Ostrożnie, pożądanie!" powraca po latach na farmę pod Nowym Jorkiem po to, by przywołać nie tyle sam festiwal, uchwycony zresztą wybornie we wspomnianym dokumencie Michaela Wadleigha, ale by przyjrzeć się Ameryce (ówczesnej, dzisiejszej). I nie tyle tej tańczącej wówczas w oparach haszu do muzyki Janis Joplin, ale i przeciętnej, republikańskiej prowincji, która stała się świadkiem socjologicznego fenomenu...

4165

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]