Reklama

Od pierwszego kęsa

Od pierwszego kęsa

13.10.2009
Czyta się kilka minut
Julie i Julia: Nic złego nie może się stać tam, gdzie są miedziane garnki, gąsiorki z winem, pachnące zioła i koty.
W

W dzisiejszych czasach nikt nie dałby Julii Child pracy w telewizji: ogromna (ponad 180 cm!), nieatrakcyjna kobieta o tubalnym głosie nie spodobałaby się producentom. Na szczęście w 1963 r. bardziej jeszcze liczyło się, co kto ma do powiedzenia, a autorka bestsellerowej książki kucharskiej "Mastering the Art of French Cooking" jak nikt inny w Ameryce nadawała się, by przybliżyć telewidzom tajniki wykwintnej kuchni francuskiej.

Produkowany przez kanał PBS program z jej udziałem - "The French Chef" - cieszył się ogromną popularnością przez ponad 15 lat. Kuchnia, w której Child wyczarowywała na potrzeby programu pieczenie i suflety, stanowi dziś część ekspozycji w muzeum Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Archiwalne nagrania jej programów radują serca historyków telewizji, pasjonatów kultury amerykańskiej oraz anglojęzycznych smakoszów... a od niedawna, za...

5809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]