Reklama

Od lustra do lustra

Od lustra do lustra

19.09.2016
Czyta się kilka minut
Don DeLillo ma istotny wpływ na kolejne pokolenia amerykańskich pisarzy. Według Jonathana Franzena przelał na papier apokaliptyczną, postindustrialną estetykę miasta, był dla pisarstwa tym, czym Talking Heads dla muzyki.
Don DeLillo, 1998 r. Fot. Dillon Bryden / MATERIAŁY WYDAWCY
W

W listopadzie Don DeLillo skończy 80 lat. Nic jednak nie wskazuje na to, by ten jeden z najwybitniejszych pisarzy współczesnych nosił się z zamiarem przejścia na emeryturę, jak uczynił to całkiem niedawno inny literacki gigant z Ameryki Philip Roth, który w 2012 r., po półwieczu ciągłego tworzenia, skandalizowania i koszenia laurów, oznajmił stanowczo i zwięźle: „wystarczy”. I nie poprzestał na odłożeniu pióra, bo rychło poinformował, że wycofuje się również i z życia publicznego. W przeciwieństwie do niego DeLillo jest wciąż aktywny, pracuje, udziela wywiadów, bywa gościem na konferencjach poświęconych własnej twórczości etc.

Jego najnowsza powieść zatytułowana „Zero K” traktuje między innymi o wyrafinowanych technologiach, jak nanoboty. Została jednak wystukana, podobnie jak reszta jego książek, na przedpotopowej maszynie do pisania Olympia SM3 DeLuxe.

Jest w tym...

14736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]