Reklama

Od lustra do lustra

19.09.2016
Czyta się kilka minut
Don DeLillo ma istotny wpływ na kolejne pokolenia amerykańskich pisarzy. Według Jonathana Franzena przelał na papier apokaliptyczną, postindustrialną estetykę miasta, był dla pisarstwa tym, czym Talking Heads dla muzyki.
Don DeLillo, 1998 r. Fot. Dillon Bryden / MATERIAŁY WYDAWCY
W

W listopadzie Don DeLillo skończy 80 lat. Nic jednak nie wskazuje na to, by ten jeden z najwybitniejszych pisarzy współczesnych nosił się z zamiarem przejścia na emeryturę, jak uczynił to całkiem niedawno inny literacki gigant z Ameryki Philip Roth, który w 2012 r., po półwieczu ciągłego tworzenia, skandalizowania i koszenia laurów, oznajmił stanowczo i zwięźle: „wystarczy”. I nie poprzestał na odłożeniu pióra, bo rychło poinformował, że wycofuje się również i z życia publicznego. W przeciwieństwie do niego DeLillo jest wciąż aktywny, pracuje, udziela wywiadów, bywa gościem na konferencjach poświęconych własnej twórczości etc.

Jego najnowsza powieść zatytułowana „Zero K” traktuje między innymi o wyrafinowanych technologiach, jak nanoboty. Została jednak wystukana, podobnie jak reszta jego książek, na przedpotopowej maszynie do pisania Olympia SM3 DeLuxe.

Jest w tym...

14736

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]