Reklama

Koniec i początek Ameryki

Koniec i początek Ameryki

19.04.2015
Czyta się kilka minut
Opublikowana właśnie po polsku książka Packera to mistrzowska saga non-fiction, ukazująca rozciągnięty na dziesięciolecia proces upadku mocarstwa.
George Packer Fot. Colin McPherson / CORBIS
W

W dość powszechnej opinii problemy Ameryki pojawiły się znienacka – i na dodatek: wywołały je nieprzychylne siły zewnętrzne – w pierwszej dekadzie XXI w. Dotąd wszystko szło doskonale. Po upadku Związku Radzieckiego amerykańskie imperium stało się hegemonem, jego pozycji nie zagrażał nikt i nic. Kraj obrastał bogactwem, armia potężniała, obywatele pęcznieli z dumy i realizowali swoje najśmielsze marzenia oraz projekty biznesowe. Reszta świata mogła czuć wyłącznie zazdrość.
Aż nadszedł rok 2001 i wieże WTC padły. Potem rozpoczęła się interwencja zbrojna w Afganistanie, po niej – w Iraku. Tyle że teraz to nie była już błyskotliwa szarża, jak za Busha seniora, ale wojna, która rychło zmieniła się w kosztowną, krwawą okupację. W 2005 r. huragan Katrina zmiótł Nowy Orlean, dwa lata później pękła bańka kredytowa i nastał czas chaosu i kryzysu.
Lecz to nie terroryści, kapryśna...

9550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]