Reklama

Od konkretu do kosmosu

12.04.2007
Czyta się kilka minut
Redaktorzy serii "Polska szkoła dokumentu wykonali gwałtowny (ale ożywczy) zakręt: zamiast respektować chronologię i - po Karabaszu i Kieślowskim - zdecydować się na Bohdana Kosińskiego bądź Irenę Kamieńską, poświęcili trzeci zestaw płyt Maciejowi Drygasowi, reżyserowi młodszemu o pokolenie.
W

Względy estetyczne i poznawcze każą tej decyzji przyklasnąć. W zestawie znalazły się cztery filmy Drygasa: nagrodzone Feliksem "Usłyszcie mój krzyk" (1991) o samospaleniu Ryszarda Siwca na Stadionie Dziesięciolecia; "Stan nieważkości" (1994) o radzieckich kosmonautach i ich doświadczeniu kosmosu; "Głos nadziei" (2004) o Radiu Wolna Europa oraz "Jeden dzień w PRL" (2005), odtwarzający na podstawie materiałów archiwalnych mechanizmy działania władzy w arbitralnie wybranym dniu: 27 IX 1962 r.

Drygas - podobnie jak nagrodzony Oscarem amerykański dokumentalista Errol Morris, z którego filmami dorobek Polaka silnie się kojarzy - ma w sobie coś z cierpliwego archiwisty, może detektywa. Jego film o Siwcu, podobnie zresztą jak "Jeden dzień...", buzuje od ekscytacji wynajdywaniem ciekawego materiału, a następnie takim montowaniem całości, które dałoby widzowi poczucie...

2758

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]